Zaproszenie do świętowania Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej

O świętowaniu 102 rocznicy  odzyskania  Niepodległości przez Polskę w zapisie  Biblioteki szkolnej PCE w Kętrzynie A.D.2020

Środa 11 listopada br.  to czas   obchodów  upamiętniających 102 rocznicę odzyskania niepodległości. To dobry czas  refleksji o naszej polskiej  miłości do Ojczyzny, o tym, kim dziś jesteśmy, kim moglibyśmy być, o walecznym duchu naszych przodków.

Aby ten czas nie odszedł zbyt szybko,  szkolna biblioteka przypomina, że  można  jeszcze doznać tej  niepodległości, która towarzyszyła Polakom lata temu, przeczytać i  poznać dobre wieści, że zawsze jest czas na refleksje, dobre wnioski.

 Można pomyśleć o słowach M. Przewoźniaka:

„Wolność- to dobro bez zawiści.   /Naród- to wolnych ludzi jedność. 

 P o l s k a-  t o  s e n,  k t ó r y   s i ę   z i ś c i ł.  

A wszystko to jest  n i e p o d l e g ł o ś ć.”

Jak również gen. Tadeusza J. Rozwadowskiego:

„Pokonanym jest tylko ten, kto się uznał za pokonanego”.

 Warto  przypomnieć. Rok 2020 jest to szczególny  rok, a w nim  rocznice niezwykłychwydarzeń dla polskości:  to 100  rocznica zatrzymania przez Polaków komunizmu w bitwie warszawskiej,  337 rocznica zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem i Parkanami, 410 zwycięstwa pod Kłuszynem. Pamiętajmy, to największa bitwa w dziejach polskiego oręża, gdzie NIEWIELKA  ARMIA POLSKA DOWODZONA PRZEZ HETMANA POLNEGO KORONNEGO STANISŁAWA ŻÓŁKIEWSKIEGO rozbiła wielokrotnie liczniejsze wojska moskiewsko-szwedzkie; to błyskotliwe zwycięstwo otworzyło Polakom drogę do stolicy carów- Moskwy. Nie dokonał tego ani Napoleon, ani Hitler. To także 610 rocznica  zwycięstwa pod Grunwaldem.

Mamy niezwykle waleczną przeszłość, walecznego ducha, jesteśmy walecznym narodem.

I to jest powód do dumy narodowej, a chwilowe zaślepienia, błędy, uchybienia, to jest do wybaczenia, do wyprostowania. Komuś może zależeć na tym, byśmy byli skłóceni, bez jedności w działaniu ku dobremu. Myślmy o sobie pozytywnie, niech będą to słowa budujące, ukierunkowane do wykonania dobrego czynu.  Zatem wykorzystujmy stosownie do drogi rozwoju miejsce, czas i możliwości, nie zapominając o tym, iż jest to także czas 225 lat od utracenia niepodległości.

Opracowanie: Biblioteka szkolna – L.T.      Listopad A.D. 2020

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka prywatności
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ