Czytanie i myślenie ze zrozumieniem , słuchanie tak, by zrozumieć…

Czy chcesz widzieć cuda? Czy zdobędziesz się na wysiłek zobaczenia go w sobie? Czy warto myśleć?  Czy warto czytać? Na te pytania odpowiedzi znaleźć można w podpowiedzi… Tak, ale myślenie, czytanie, słuchanie,  jak i każda inna kwestia wymagająca samodzielnego odbioru – boli.

Skąd to wiem?- od uczniów i z obserwacji. Dlaczego niektórzy uczniowie, czytaj dalej ludzie, nie chcą myśleć?..bo to boli. Dlaczego nie chcą dokonać rzeczowego wyboru?.., bo nie myślą, gdy  będą myśleć , będą musieli wybrać ,a to znowu boli, bo kosztuje pewien wysiłek intelektualno-biofizyczny, a tego się boją, że wybrać muszą sami . Dlaczego?..Samo życie daje odpowiedź. To niezaspokojona potrzeba miłości. Mam na myśli miłość, która daje bezpieczeństwo , radość życia, uprzejmość  wzajemną, sens istnienia.  Nie jest realizowana, bo ktoś jej wcześniej nie dostał, nie doświadczył, bo nie wie, czym jest, nie zaznał jej. 

A media formujące nowy kształt człowieka w kategorii zabawy homo ludens i to przez 365 dni w roku, jak widać od lat, dostarczają pustych rozrywek, ogłupiają. Są  to wyroby (tak w tekstach kultury, i w samej rozrywce typu show) „miłościopodobne”, jak kiedyś w czasie stanu wojennego wyroby czekoladopodobne.

A co ja na to?.. Wykorzystam myśl człowieka walecznego: „ale nie poddam się, nie poddam i będę kroczyć w dal za dalą…” W. Broniewski  Listopady  oraz dobrą książkę Reginy Brett.

 Będę myśleć, czytać ze zrozumieniem, słuchać i dokonywać właściwych wyborów, a za wszystko co człowiek mieć może, nabywać rozumu, by nie mijać się z Prawdą.  

Zatem czas na dobrą lekturę, czyli  Regina Brett   Jesteś cudem  50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym  przełożyła O. Siara.

B. Sz. w PCE- L.T.

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka prywatności
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ