Jak polepszyć pamięć?
Jakie mamy sposoby na poprawę pamięci?
Wszelakie funkcjonowanie człowieka jest związane z porządkiem rzeczy świata tego. Jeśli następuje jego zakłócenie, następuje stan zakłócenia równowagi rzeczy. To zaś dalej objawia się wszelkim rodzajem nieprawidłowości sfery fizycznej, psychicznej, duchowej. Na nieprawidłowości wpływa styl życia: przemęczenie, nadmierny i przewlekły stres, brak zdrowego snu, zbyt duża ilość obowiązków, złe nawyki, złe myślenie. Mózg jest nadmiernie przeciążony, broni się, wyrzucając mniej istotne dla niego informacje. A w naszych to rękach jest czas, by zwolnić tempo życia, więcej spać, zacząć prowadzić na miarę własnych możliwości aktywny tryb życia, więcej odpoczywać i dbać o dietę, by życie nabrało innych barw.
Także stan zdrowia każdego człowieka, a zwłaszcza towarzyszące mu niektóre choroby: cukrzyca, depresja, nadciśnienie, alergie, nowotwory, niedokrwistość, wiele innych, mają wpływ na pamięć. Specjaliści wykazują, że u osób z nadciśnieniem, u których w sposób trwały obniżono ciśnienie, zmniejsza się częstość występowania łagodnych zaburzeń pamięci, także tym, którym udało się obniżyć zbyt wysokie stężenie cholesterolu.
Kłopotom z pamięcią w pewnym stopniu można zapobiegać poprzez właściwą dietę , tu ważne są witaminy z grupy B, a w tym B12 i kwasy tłuszczowe omega-3. Witaminy z grupy B korzystnie wpływają na pamięć i koncentrację. Witamina B1 odgrywa istotną rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych, a jej niedobór powoduje uszkodzenie komórek nerwowych, co wpływa niekorzystnie na funkcje czynnościowe układu nerwowego. Witamina PP jest niezbędna do procesów zapamiętywania. Jej niedobór powoduje osłabienie pamięci i koncentracji, trudności ze skupieniem uwagi i kojarzeniem. Witamina B6 jest potrzebna do jak najsprawniejszego funkcjonowania układu nerwowego. Jej niedobór może powodować przedwczesne starzenie się komórek nerwowych, także prowadzić do depresji. Produkty bogate w witaminę B6, z których powstaje serotonina – związek wspomagający pracę układu nerwowego, zwana jest hormonem szczęścia. Nawet sok winogronowy korzystnie wpływa na pamięć. Na pewno nie zaszkodzi miłorząb japoński, czy siara. Są to rzeczy najpierwsze, które towarzyszą ludziom od tysięcy lat, wspomagają.
Pamiętajmy, że aktywność fizyczna dotlenia mózg, a to z kolei wpływa na procesy zapamiętywania i na jakość zapamiętywania.
A co z aktywnością umysłową? I tu zapamiętajmy, że czytanie książek, rozwiązywanie łamigłówek, wszelkiego rodzaju gry, najrozmaitsze pasje, uczenie się, sprzyja pamięci, korzystne jest to wszystko, co nie pozwala na zastój umysłowy i fizyczny. Osoby w średnim wieku , które dużo czytały, uczyły się, miały swoje hobby, miały o 40 % niższe ryzyko pojawienia się zaburzeń pamięci niż osoby, które tego nie robiły.
Zatem wiemy już, że zdrowa i zbilansowana dieta jest konieczna, gdyż zapobiega problemom z pamięcią i sprawia, że całe ciało jest w wyjątkowo dobrej kondycji, że powinna być dodatkowo wspomagana ćwiczeniem pamięci i aktywnością fizyczną, która dotlenia mózg i usprawnia jego działanie.
Jeszcze krótka wzmianka o składnikach odżywczych, jak węglowodany, które znajdują się w naszej diecie. Węglowodany są źródłem energii dla pracy mózgu. Specjaliści wykazują, że mózg dorosłego człowieka zużywa dziennie ok. 140 g glukozy. Dlatego też zaleca się jedzenie regularnie, co 3-4 godziny, by zapobiegać spadkom glukozy we krwi. Pamiętajmy przy tym, że najzdrowszym źródłem glukozy dla mózgu są węglowodany złożone, czyli razowy chleb, kasze, zwłaszcza jaglana, gryczana niepalona, brązowy ryż, makaron razowy, muesli, płatki owsiane – natomiast cukry proste: glukoza i fruktoza, pomogą na moment, by za chwilę spowodować senność i duży spadek glukozy we krwi.
Czytanie książek, rozwiązywanie łamigłówek, gry komputerowe, uczenie się, hobby – naukowcy doszli do wniosku, że korzystne jest wszystko, co sprzyja treningowi pamięci. U osób, które w średnim wieku dużo czytały, uczyły się, ryzyko pojawienia się łagodnych zaburzeń pamięci było prawie o 40 proc. niższe niż u osób, które tego nie robiły.
Właściwa dieta, aktywność fizyczna i umysłowa są niezbędne do prawidłowego rozwoju pamięci. Wciąż za mało zwracamy na nią uwagi , a jeśli już wiemy, to i tak odrzucana jest przez wielu. Ale dlaczego tak się dzieje, to już inne zagadnienie.
Medycyna stara się przede wszystkim zapobiec coraz częściej pojawiającym się chorobom neurodegeneracyjnym, zaś każdy z nas ma przed samym sobą najważniejszy obowiązek, bycia pierwszym lekarzem wobec samego siebie, każdy ma dostęp do naturalnych środków wzmacniających pamięć, nie rezygnujmy z medycyny, ale nie rezygnujmy z tego co dobre i proste. A zatem :
Śpij dobrze , gdyż podstawą do poprawy pamięci i koncentracji jest odpowiednia ilość snu, ruszaj się, ćwicz ciało i umysł. Jedz zdrowo, właściwa dieta źródłem przyjemności i zdrowia.
Planuj mądrze, pilne zadania wykonuj na początku.
Zamiast kłótni , wyjdź na zewnątrz, rozładuj napięcie na świeżym powietrzu. Nie pozwól się rozproszyć , nie pozwól na niezdrowe emocje, które zżerają twą psyche.
Gnieżdżącym się w umyśle złym myślom, negatywnemu widzeniu samego siebie i innych, powiedz precz. Myślenie negatywne jest chorobą samą w sobie. Rozwija pesymizm, rozpacz, pogardę, nienawiść, odrzuca radość, która uwalnia do wszelkiego dobrego.
Dlaczego ten temat jest przedmiotem rozważań?.., to proste
bez pamięci nie ma do życia chęci.
I tym sposobem czas na koniec rozważań o tym, co niezbędne uczniowi, nauczycielowi i człowiekowi.
Opracowanie: L.T. pracownik B.Sz w Kętrzyn