Narodowe Święto Niepodległości

Category: Aktualności 199

W środę, 11 listopada, przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r. kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Jesienią 1918 r. dobiegała końca I wojna światowa, która przyniosła klęskę wszystkim trzem zaborcom. Rosja pogrążyła się w zamęcie rewolucji i wojnie domowej, wielonarodowa monarchia austro –węgierska rozpadła się i chyliła się ku upadkowi, a Niemcy uginały się pod naporem wojsk Ententy. Dla Polaków była to niepowtarzalna szansa , aby móc odzyskać utracony w 1795 r. byt państwowy. Widząc klęskę zaborców , Polacy zaczęli przejmować władzę wojskową i cywilną tworząc zręby przyszłego państwa.  W tym właśnie czasie powrócił do kraju Józef Piłsudski, więziony od lipca 1917 roku  przez Niemców w Magdeburgu. 10 listopada 1918 r. Piłsudski przybył do Warszawy . Jego przyjazd wywołał entuzjazm mieszkańców stolicy i masowe rozbrajanie okupantów.  11 listopada, w Warszawie, Rada Regencyjna  przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim, a trzy później przekazała mu całą władzę cywilną .

Dzień 11 listopada, w którym Józef  Piłsudski przejął władzę , dla uczczenia  powstania suwerennego ośrodka władzy odrodzonej Polski, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym.

Related Articles

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka prywatności
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ