1 grudnia w samo południe…

Category: Aktualności 186

„Biała Wstążka” to międzynarodowa kampania przeciw przemocy wobec kobiet, zainicjowania w 1991 r. w Kanadzie po tragicznych wydarzeniach z 6 grudnia 1989 r. w Montrealu. 25-letni Marc Lepine zastrzelił wówczas 14 kobiet w budynku montrealskiej politechniki, a jako uzasadnienie swojej nienawiści do nich podał, że uważa za niewłaściwe, aby kobiety kończyły studia techniczne i zabierały miejsca mężczyznom. Na masakrę zareagowało około stu tysięcy mężczyzn, którzy na znak sprzeciwu wobec jakiejkolwiek przemocy wobec kobiet przypięli do ubrań białą wstążkę.

Co roku, na pamiątkę rocznicy tych wydarzeń, w ponad pięćdziesięciu krajach świata odbywają się symboliczne marsze „Białej Wstążki”, których uczestnicy przypominają o wciąż zdarzających się przypadkach przemocy wobec kobiet i apelują o reagowanie na przemoc w otoczeniu.

Uczniowie Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Kętrzynie od kilku lat aktywnie biorą udział w marszu. Różne są  rodzaje przemocy wobec kobiet: fizyczna, psychiczna, seksualna czy ekonomiczna. Każdy jej aspekt jest okrutny,  bezprawny  i wszystkim jej przejawom mówimy zdecydowane „nie”! . Oprócz „nie” dla przemocy mówimy jeszcze jedno „nie” – nie wolno Ci być obojętnym na przemoc.  

W tym roku marsz ulicami Kętrzyna przeszedł 1 grudnia. Nasza młodzież z transparentami i białymi wstążeczkami zaangażowała się  w całe przedsięwzięcie.

W ramach kampanii ogłoszono konkurs na spot profilaktyczny pod tytułem „ Mój świat bez używek” , którego organizatorem był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kętrzynie oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Po marszu w kinie „Gwiazda” odbyło się rozstrzygnięcie konkursu a najlepsze filmy zostały wyświetlone na dużym ekranie.

Jesteśmy dumni, że po raz kolejny, mogliśmy obejrzeć filmik naszych uczniów, którzy, podobnie jak w zeszłym roku, zajęli II miejsce. Gratulujemy: Kindze Bembenek, Wiktorii Natanek, Julicie Serwin oraz Jakubowi Koniecznemu. Na naszej stronie internetowej możecie zobaczyć tegoroczny spot.

Autor: Magdalena Hubacz

Related Articles

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka prywatności
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ