Krótkie migawki o świętowaniu 99. rocznicy odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej

Category: Aktualności 174

W piątek 10 listopada br. w PCE odbyły się obchody upamiętniające 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Był to dobry czas refleksji o naszej polskiej kondycji miłości do Ojczyzny.
Aby ten czas nie odszedł zbyt szybko, w szkolnej bibliotece można buło posłuchać pieśni niepodległości, przeczytać jednodniówkę okolicznościową „Jesteśmy” wydaną przez Muzeum Historii Polski w Warszawie z soboty 11 listopada1918r., obejrzeć wystawkę o bohaterach tego czasu, jak i po prostu nieznanych patriotów. Można było wymienić uwagi, jak i obejrzeć, czy przeczytać chociażby te słowa M. Przewoźniaka:
„Wolność- to dobro bez zawiści.
Naród- to wolnych ludzi jedność.
P o l s k a- t o s e n, k t ó r y s i ę z i ś c i ł.
A wszystko to jest n i e p o d l e g ł o ś ć.”
Można też było przyjść i zapalić światło wolności. I tak 40 uczniów z klas: I TLBS, II TLB, II M, III TLE zapaliło światełko 2174 razy, zaś 5nauczycieli i pracowników 263 razy. Wśród uczniów aktywnością serca wyróżnił się szczególnie Alan i Mateusz. Wielkie brawa tak dla nich jak i każdego uczestnika. Warto było skorzystać. Rok 2017 jest to szczególny m-c i rok upamiętniania niezwykłych wydarzeń dla polskości, np. 334 rocznica zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem i Parkanami.
Mamy niezwykle waleczną przeszłość, walecznego ducha, jesteśmy walecznym narodem. I to jest powód do dumy narodowej, a chwilowe zaślepienia, błędy, uchybienia, to jest do wybaczenia, do wyprostowania. Zatem wykorzystujmy stosownie do drogi rozwoju miejsce, czas i możliwości.
Marszałek Józef Piłsudski wyraził to tak:
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”

Related Articles

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka prywatności
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ