Piszemy listy w obronie praw człowieka

Category: Aktualności 127

Na temat praw człowieka uczymy się i dowiadujemy coraz więcej. Coraz więcej również na ten temat mówi się w mediach. Co jakiś czas donoszą one o uwolnieniu człowieka, który wyszedł z więzienia niesłusznie oskarżony po kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu latach. Najtrudniejsza jest sytuacja więźniów politycznych lub takich osób, które angażują się w akcje społecznościowe. Wspieraniem właśnie takich działaczy, niesłusznie oskarżonych, a często więzionych i torturowanych, zajmuje się organizacja Amnesty International – walcząca o prawa człowieka.

Jedną z akcji organizacji, do której przystąpili również uczniowie naszej szkołą, jest Maraton Pisania Listów. Wzięło w niej udział klasy – I TLBS, II A, III TLE, II TPS, IV TE, IIM, I MK oraz I, II i III LO w systemie zaocznym.

Maraton Pisania Listów jest największą akcją na rzecz praw człowieka. Odbywa się corocznie w weekend w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Akcja została zapoczątkowana przez warszawska grupę lokalną Amnesty International, ale bardzo szybko stała się wydarzeniem o zasięgu globalnym. Liczba listów pisanych w trakcie kolejnych maratonów systematycznie wzrasta. W 2016 roku w Polsce napisano 356 645 listów i apeli, a na całym świecie ponad 4,6 mln.

Celem Maratonu Pisania Listów jest wysłanie jak największej ilości listów i innych apeli (e-maili, faxów) do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na naruszenia praw człowieka. Co roku listy pisane są w sprawie kilku lub kilkunastu osób, których prawa zostały złamane. Oprócz apelowania do władz, podczas Maratonu wysyłane są także listy solidarnościowe do osób lub społeczności, których prawa człowieka są naruszane. 

Bohaterowie i bohaterki Maratonu, w sprawie których pisane są listy, często odzyskują wolność lub ich sytuacja się poprawia.

Akcję w szkole przeprowadziły nauczycielki – Ida Pisiak, Agnieszka Wiśniewska, Anna Kosmowska, Joanna Wojniak i Irena Gorzelańczyk, korzystając z materiałów udostępnionych przez panią Monikę Darmofał – Karanowską.

Za rok na pewno znowu się przyłączymy!

Autor: Anna Kosmowska

Related Articles

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka prywatności
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ