Rozwijanie kreatywności ze STORY CUBES

Category: Aktualności 445

Dnia 22.03.2019 Powiatową Bibliotekę Publiczną odwiedziła młodzież z II klasy Branżowej Szkoły I Stopnia, która uczestniczyła w kreatywnych zajęciach ” pt.„Story Cubes -co to takiego ”.

Story Cubes to trzy, sześć, dziewięć sześciennych kostek, z których każda zawiera na ściankach odmienny zestaw rysunków. Zabawa polegała na rzucaniu kostkami i opowiedzeniu historii ,która będzie powiązana ze wszystkimi obrazkami, które wypadną na kostkach.

Uczestnicy gry rzucali wszystkimi kośćmi, szybki rzut oka na obrazki i rozpoczynali opowieść od słów: „Pewnego dnia…” lub tak jak tylko podpowiadała im wyobraźnia.

Historyjki tworzymy na postawie rysunków wybranych w dowolnej kolejności. Nie było w nich ani złych początków ani złych zakończeń. Wszystko co podpowiadała wyobraźnia było dozwolone.

Opowiadania młodzież tworzyła samodzielnie lub w grupie. Każdy mógł tworzyć swoje oddzielne historie, ale mógł także kontynuować opowiadanie rozpoczęte przez poprzednika. Wszystkie sposoby były dozwolone – najważniejsze żeby się dobrze bawić.

Uczestnicy wcielili się w rolę pracodawcy poszukującego pracownika na nowe stanowisko. Gracze najpierw rzucali dwiema kostkami, aby ustalić treść ogłoszenia o pracę .Potem reszta uczestników po wyrzuceniu trzech kostek z obrazkami przedstawiała swoje atuty ,mocne strony ,które miały służyć przekonaniu pracodawcy, aby to właśnie jego zatrudnił.

Inna propozycją zajęć z kostkami Story Cubes było wykorzystanie ich podczas kreatywnej pracy przy wymyślaniu haseł reklamowych. Powstawały dość zabawne projekty reklam .

Jeszcze inną formą gry było zachęcenie uczniów do pisania sprawozdań z wydarzeń. Rzucając kostkami trzeba było odpowiedzieć na pięć pytań : Kiedy? Gdzie? Co? Jak było? Kto brał udział?

Story Cubes to świetna gra motywująca do tworzenia opowieści, pretekst do przeniesienia się w krainę wyobraźni. Gra nauczyła młodych opowiadania fantastycznych opowieści budowania logicznego ciągu zdarzeń na postawie kilku obrazków. Zabawa pobudziła młodzież do wypowiadania i komunikacji między innymi uczestnikami oraz pracy w grupie.

Uczniowie przećwiczyli formę wypowiedzi jaką jest opowiadanie, sprawozdanie. Ta genialna gra dostarczyła im wiele radości i stanowiła doskonały trening pomysłowości i wyobraźni .

 Sylwia Wąsowicz

Related Articles

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka prywatności
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ