Światło wolności i pamięci 13 grudnia 2018r. W PCE w Kętrzynie

Category: Aktualności 131

13 grudnia 1981r. rozpoczął się stan wojenny, czas tragedii dla wielu polskich rodzin. To właśnie wtedy dokonano aresztowania wielu opozycjonistów, z których kilkudziesięciu zostało zabitych przez służby MO.

13 grudnia to Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, w którym składamy hołd wszystkim ofiarom stanu wojennego – poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, osieroconym, zwolnionym z pracy, relegowanym z uczelni lub zmuszonym do emigracji z powodów politycznych.

Tego dnia w oknach naszej szkoły o godzinie 12.00, gdy rozlegał się dzwonek upamiętniający ofiary represji wprowadzenia stanu wojennego, uczniowie klasy I TL (Bartek, Krystian, Mateusz, Rafał, pod opieką n-la bibliotekarza) zapalili symboliczne światło wolności, zapalając ogień białej i czerwonej świecy. Ogień ten płonął do godz.13.00, po czym miejsce jego zajęło światło elektryczne, palące się do samego rana.

Nauczyciele po tym dzwonku odczytali uczniom list upamiętniający ten czas walki o prawa człowieka żyjącego w reżimie komunistycznym. Rzeczowo o godz.19.30 płonęły światła w domach na znak solidarności z ofiarami i na znak pamięci o nich.

Światło Wolności mógł zapalić w swoim domu każdy Polak, można też było zapalić wirtualne światło na stronie www.ipn.gov.pl. Zachęcamy wszystkich uczniów i pracowników szkoły, wszystkich tych, którzy kochają Polskę, do wzięcia udziału w tej narodowej akcji w kolejnym roku. http://i.wp.pl/a/f/jpeg/32465/sw600.jpeg

Biblioteka szkolna Powiatowego Centrum Edukacyjnego

Related Articles

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka prywatności
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ