PCE na Marszu Białej Wstążki

Category: Aktualności 99

„Biała Wstążka” to międzynarodowa kampania przeciw przemocy wobec kobiet, zainicjowania w 1991 r. w Kanadzie po tragicznych wydarzeniach z 6 grudnia 1989 r. w Montrealu. 25-letni Marc Lepine zastrzelił wówczas 14 kobiet w budynku montrealskiej politechniki, a jako uzasadnienie swojej nienawiści do nich podał, że uważa za niewłaściwe, aby kobiety kończyły studia techniczne i zabierały miejsca mężczyznom. Na masakrę zareagowało około stu tysięcy mężczyzn, którzy na znak sprzeciwu wobec jakiejkolwiek przemocy wobec kobiet przypięli do ubrań białą wstążkę.

Co roku, w rocznicę tych wydarzeń, w ponad pięćdziesięciu krajach świata odbywają się symboliczne marsze „Białej Wstążki”, których uczestnicy przypominają o wciąż częstych przypadkach przemocy wobec kobiet i apelują o reagowanie na przemoc w otoczeniu. Kobiety wciąż za często padają ofiarami przemocy fizycznej, psychicznej seksualnej i finansowej. Każda z tych form, jest bolesna, dotkliwa i niezasłużona bowiem wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi -jak głosi Powszechna Deklaracja Praw Człowieka.

W tym roku marsz ulicami Kętrzyna przeszedł 29 listopada. Młodzież i nauczyciele aktywnie przygotowywali się do tych wydarzeń. Z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, w piątek 16.11.2018, uczniowie mieli sesję fotograficzną z hasłami wzywającymi do równości, życzliwości i szacunku. Zdjęcia, których autorem jest Pan Mariusz Kasprzak,  możecie obejrzeć na szkolnym facebooku. Były też one częścią prezentacji na dużym ekranie, w kętrzyńskim kinie Gwiazda podczas uroczystej gali Białej Wstążki. Nową formą protestu był też taniec. Specjalnie przygotowany układ zatańczyli uczniowie naszej szkoły, do których przyłączyła się niewielka  grupka koleżanek i kolegów z Zespołu Szkół im. Wojciecha Kętrzyńskiego z  Panią Alicją Białą i Agnieszką Jastrzębską. Za choreografię odpowiedzialna była Pani Elżbieta Kozłowska, która włożyła najwięcej pracy w przygotowanie układu tanecznego i młodzieży do występu. Po raz pierwszy do Zumby przyłączyli się chłopcy z PCE, z czego jesteśmy zadowoleni. Miło było Was zobaczyć  w takiej roli.

Cała kampania miała swój finał w kinie Gwiazda, gdzie zgromadzili się przedstawiciele lokalnych władz, policji i instytucji pomocowych oraz uczniowie z różnych szkół, biorący udział w marszu. Tradycyjnie tam odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na spot profilaktyczny w ramach projektu Mój bezpieczny świat. Nasi uczniowie, podobnie jak w zeszłym roku, zajęli II miejsce, z czego jesteśmy dumni. Gratuluję Kindze Bembenek, Wiktorii Natanek, Julicie Serwin i Jakubowi Koniecznemu, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy na podium bo ze względu na szczytny cel kampanii z pewnością włączymy się w nią aktywnie.

Autor: Magdalena Hubacz

Related Articles

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka prywatności
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ