2018 – ROKIEM WOJCIECHA KĘTRZYŃSKIEGO

Category: Aktualności 98

Wojciech Kętrzyński- polski historyk, etnograf, poeta i publicysta, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie. Człowiek, który przywrócił Mazury Polsce, a Polskę Mazurom – tak o Wojciechu Kętrzyńskim napisał w biografii historyk Andrzej Wakar.
W 2018 roku obchodzimy 180 rocznicę urodzin i 100 rocznicę śmierci patrona naszego miasta. Jest to postać niezwykle wyjątkowa, której wkładu w rozwój ojczystego języka i kultury trudno przecenić.

Powiatowe Centrum Edukacyjne w Kętrzynie aktywnie włącza się w obchody jubileuszu. Uczniowie naszej społeczności wykonali plakaty ilustrujące najważniejsze wydarzenia z życia i twórczości Wojciecha Kętrzyńskiego (a przy okazji z dziejów Kętrzyna), przygotowali specjalną gablotę poświęconą patronowi miasta, brali udział w konkursie wiedzy o Wojciechu Kętrzyńskim zorganizowanym przez  I LO (Sylwia Chudek z kl. 3 TL zajęła w nim 2 miejsce – jeszcze raz gratulujemy). 27.02.2018 w kinie Gwiazda 100 uczniów uczestniczyło w projekcji filmu  pt.  Żywot człowieka niemczonego, który miał swoją premierę  07.03.1984 r.  Dokument został wyreżyserowany przez Mariana Kuberę a w rolę Wojciecha Kętrzyńskiego wcielił się Henryk Bista. Film zainspirował naszych uczniów, którzy wnikliwie chcieliby poznać dzieła i historię „człowieka z własnym miastem”, dlatego też nasza młodzież przygotowuje się do konkursu recytatorskiego wierszy Wojciecha Kętrzyńskiego. Trzymamy kciuki

Related Articles

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka prywatności
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ