ASERTYWNOŚĆ = kierowanie własnym życiem

Category: Aktualności 460

Asertywność w psychologii oznacza umiejętność wyrażania swoich myśli, uczuć i poglądów z zachowaniem własnych granic, przy poszanowaniu granic innych ludzi. To także umiejętność odmawiania, mówienia – nie – wtedy, kiedy rzeczywiście nie zgadzamy się z ogółem. Logistycy i ekonomiści mogli uczyć się tej trudnej sztuki asertywności, czyli świadomego odmawiania na Treningu Asertywności realizowanego w ramach Projektu Kursy i Staże Zawodowe – Nowe Możliwości Rozwojowe.

Uczestnicy treningu dowiedzieli się, że Asertywność wymaga pewności, że to, co myślą i czują, jest ważne, że umiejętność mówienia „tak” jest tak samo ważna jak umiejętność mówienia „nie”. A to jedno słowo NIE potrafi wiele zmienić! Może przywrócić Nam godność i poczucie własnej wartości – pod warunkiem że wiemy, kiedy możesz go użyć.

Jan Ferguson, autorka książki „Asertywność doskonała”, sformułowała kartę 10 praw człowieka, zgodnie z którą każdy z nas ma prawo:

  1. prosić o to, czego chce – co nie oznacza, że musi to dostać;
  2. wyrażać swoje zdanie, uczucia i emocje – asertywnie, czyli adekwatnie do sytuacji;
  3. nie być dyskryminowanym;
  4. samodzielnie podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje;
  5. decydować, czy chce się angażować w cudze problemy – nie musi stale poświęcać się dla innych;
  6. popełniać błędy i uczyć się na nich bez poczucia winy;
  7. dostawać to, za co płaci – gdy coś kupuje czy korzysta z usług;
  8. zmieniać swoje decyzje – rozwijamy się i nie musimy zawsze mieć tego samego zdania;
  9. do prywatności;
  10. odnieść sukces – nie należy pomniejszać swoich osiągnięć, tylko cieszyć się nimi. 

Teraz już Wszyscy wiemy, że umiejętność bycia asertywnym w pracy pomoże nam lepiej budować swoją karierę, w życiu towarzyskim, zbudować lepsze relacje z innymi i wreszcie znacząco ograniczyć ilość stresu!

Related Articles

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka prywatności
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ