ANTYTERRORYŚCI W PCE

Category: Aktualności 114

Ćwiczenie umiejętności prawidłowych zachowań i reakcji w miejscach publicznych na wypadek szeroko rozumianego zagrożenia w wyniku incydentów kryminalnych z użyciem broni lub ładunków wybuchowych jest dla nas wszystkich możliwością przygotowania się na najbardziej kryzysową sytuację bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia.
W tym celu właśnie 7.11.2017 r. w Powiatowym Centrum Edukacyjnym zorganizowaliśmy „Dzień Bezpieczeństwa”.
Zaprosiliśmy funkcjonariuszy ze Straży Granicznej w Kętrzynie, by przyswoili naszej młodzieży wiedzę, jak zachować się w przypadku wystąpienia zagrożeń o charakterze terrorystycznym. W trakcie teoretycznego szkolenia młodzież naszej szkoły zapoznana została z rodzajami alarmowania, zasadami postępowania osób przebywających na terenie placówki oświatowej lub w innym miejscu publicznym na wypadek wtargnięcia napastnika czy innego zagrożenia terrorystycznego.
Następnie antyterroryści ze Straży Granicznej w Kętrzynie w wyniku pozorowanego ataku przeprowadzili ewakuację szkoły i w sposób praktyczny przećwiczyliśmy zasady postępowania w sytuacji zagrożenia.
Dobrej organizacji zajęć i szkolenia towarzyszyła adekwatnie dobra pogoda. Pozwoliło to nam na zwieńczenie szkolenia pokazami działań antyterrorystów. Oddział funkcjonariuszy przy udziale psa i specjalistycznego sprzętu wykrył ładunek wybuchowy i w sposób kontrolowany dokonał jego detonacji.
Młodzież była bardzo zadowolona z tak zorganizowanego „Dnia Bezpieczeństwa”. Po takim dniu rodzi się refleksja: Czy nasza szkoła jest dobrze zabezpieczona przed takimi zagrożeniami? Doświadczenie pokazuje,, że nie ma pełnego zabezpieczenia przed tego rodzaju zagrożeniami, ale szkolenia nauczycieli i młodzieży oraz praktyczne zajęcia pozwalają nam wyciągnąć wnioski, jak należy przygotować się do takich zdarzeń nim one nas zaskoczą.
Im poważniej potraktujemy to potencjalne zagrożenie, im więcej będziemy o nim wiedzieli, tym skuteczniej i w porę zdołamy zadbać o bezpieczeństwo naszej młodzieży.
Organizator Dnia Bezpieczeństwa

Autor: Krzysztof Kamiński

Related Articles

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka prywatności
Ciasteczko
AKCEPTUJĘ